TOPLUM TEMELLİ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM UYGULAMALARI NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve UNICEF’in teknik desteği ile yürütülen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında, Eğitim Kurumları, Kamu Kurumları, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın kapasitesi ile TOPLUM TEMELLİ MODELLER geliştirilmesi yoluyla dezavantajlı çocuklar ve aileleri için kaliteli gündüzlü çocuk bakımı ve okul öncesi eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi ve oluşturulması amaçlanmaktadır. Söz konusu proje kapsamında belirlenmiş 10 pilot ilde çok sektörlü katılımlarla okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve dezavantajlı bölgelerde toplum temelli gündüzlü çocuk bakımı modellerin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

            Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, bu uygulamayı büyük bir ciddiyet ve özveriyle yürütmektedir. İl Müdürümüz Sayın Osman ŞİMŞEK’in konuya duyarlılığı sayesinde Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitim Modelleri İl Koordinatörü olarak görevlendirilen Cemil- Şükrü Çolakoğlu İlkokulu Müdür Yardımcısı Sezer PORTAKAL ile UNİCEF tarafından Saha Koordinatörü olarak görevlendirilen MKÜ Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Muhammed KÖLEOĞLU söz konusu çalışmayı birlikte yürütmektedirler.

            Belli bir çalışma takvimi kapsamında tüm ilçelerimize saha ziyareti yapılarak ihtiyaç analizi gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinden gelecek talepler ivedilikle değerlendirileceitk ve kaynak arayışına geçilecektir.

            Çalışmanın amacı 36- 60 ay aralığındaki tüm çocuklarımızın Erken Çocukluk Eğitimi ile mümkün olan en kısa zamanda karşılaştırılarak insan kaynakları potansiyelinin en üst düzeyde değerlendirilmesinin sağlanmasıdır. Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitim Uygulamalarının tamamen ücretsiz olması ve Aile Eğitimlerini de içermesi hedeflenmektedir.

İLİMİZDE TOPLUM TEMELLİ UYGULAMA VAR MI?

     İlimizde Toplum Temelli olarak yürütülen Mobil Ana Sınıfı uygulaması, 18.03.2012 tarihinden bu yana sürdürülmektedir. Mobil Ana Sınıfı 17.02.2011- 17.02.2012 tarihleri arasında AB Hibe Fonu kapsamında tasarlanmış ve 10 ay boyunca tüm giderleri hibe kapsamında karşılanarak beş beldede 180 çocuğumuza okul öncesi eğitim imkanı sunulmuştur. Daha sonra Dursunlu, Değirmenbaşı, Subaşı, Toygarlı ve Yaylıca Belediyeleri ile Ekrem Tır Satış Merkezi, Gülteks Dış Ticaret, Türk Kadınlar Birliği Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında işbirliği protokolü hazırlanmış, uygulama söz konusu tarafların işbirliği ile sürdürülmüştür. Halen Yaylıca Beldesinde eğitim hizmetini sürdüren Mobil Ana Sınıfımız toplumun çok farklı kesimlerince bilinmekte ve desteklenmektedir.

 

İlçenizde/ bulunduğunuz köy veya beldede Erken Çocukluk Eğitim Merkezi açılması ile ilgili taleplerinizi iletmek, görüş ve önerilerinizi paylaşmak için lütfen bize ulaşın.

Sezer PORTAKAL/ HATAY
Toplum Temelli EÇE Hizmetleri İl Koordinatörü

Cemil- Şükrü Çolakoğlu İlkokulu
Adres: Sümerler Mah. Harbiye Cad. Doğuş Okulları Yanı
Antakya/ Hatay
Telefon:      (0326) 2238851- 05335700051
e-posta : sezer.82@hotmail.com

Muhammed KÖLEOĞLU
UNİCEF Saha Koordinatörü

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Adres: Ayşe Fitnat Hanım Cad.
Antakya/ Hatay

Telefon: (0326) 2673824 (136)- 05058223777
e- posta: mkoleoglu@mku.edu.tr