Haberler 2013 SBS İle İlgili Basın Açıklaması

2013 SBS İle İlgili Basın Açıklaması

            2013 SBS sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanmıştır. İlimiz dahilindeki ortaokullardan 11 öğrenci Türkiye geneli ilk 1000 öğrenci arasına girmiştir. Ayrıca; Türkiye genelinde tüm soruları doğru cevaplayan 110 öğrenci arasında İlimiz Merkez Beyhan Gençay Ortaokulundan Ayşe Betül ÇELİK ile Dörtyol İlçesi Atatürk Ortaokulundan Erkin Önder İNAN olmak üzere iki öğrencimiz yer almaktadır. İlimizde OYP ile öğrenci alan okullarımıza 12.189 öğrenci yerleştirilecektir.

            SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında bir defa yapılacak olup, öğrenciler 10 tercih yapabileceklerdir. Birinci yerleştirmeden sonraki yapılacak yerleştirmelerde yeniden tercih yapılmayacaktır. Bu sebeple tercihler yapılırken yerleştirme puanına göre makul 10 tercihin yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

            Tercihlerini elektronik ortamda yapacak adaylar, “http://www.meb.gov.tr“, “http://oges.meb.gov.tr” veya “https://e-okul.meb.gov.tr “ internet adresinde yayımlanan tercih listelerindeki okulları kodlarına göre sıralayacaktır. Elektronik ortamda tercih yapamayanlar ise tercih ve yerleştirme e-kılavuzundaki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu” nu doldurup imzalayarak okul müdürüne teslim edecektir. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme “elektronik onaylama işleminden önce” yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi yapılmış olacaktır. Aksi takdirde öğrenci tercih işlemi yapmamış sayılacaktır.

            OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde açıklanacak, Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birine asil olarak yerleştirilen öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ ye kadar yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptıracaktır. Bu süre içerisinde kayıt yaptırılmaması durumunda öğrenci kayıt hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Konu ile ilgili geniş bilgiye 2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzundan ulaşılabilir. İlimizde OYP ile öğrenci alan okullara ait kontenjan sayıları tablosu aşağıda sunulmuştur.

 

OYP ile öğrenci alan okullara ait kontenjan tablosu için tıklayınız...

 Yayın:16.07.2013 - Güncelleme:16.07.2013 - 14:16 - Görüntülenme:1935