HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dershanelere İrtifak Hakkı Tesis Edilmesi veya Bina Kiralama Yapılmasına İlişkin Duyuru

         Bilindiği üzere 6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamalerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 4706 Sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklerde Özel okula dönüşmek isteyen dershaneler için 25 yıla kadar irtifak  hakkı veya 10 yıla kadar bina kiralama imkanı tanınmıştır. Buna ilişkin uygulama "25 Şubat 2017 tarihli ve 29990 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5580 Sayılı Özel   Öğretim Kurumları Kanunu Kapsamında Dönüşüm İşlemleri Gerçekleştiren Dershaneler Lehine İrtifak Hakkı Tesis Edilmesi veya Kiralama Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" ve "Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığının 08/03/2017 tarihli ve 3102744 sayılı yazısı" doğrultusunda yürütülecektir.

         Bu kapsamda değerlendirilmek üzere Valiliğimizce tespit edilen ve Bakanlığımızca uygun görülen taşınmazlara dair tablo aşağıdadır.

         1- İlimizde 25 yıla kadar irtifa hakkı tesis edilmesi uygun görülen taşınmazlar ait tablo için tıklayın.

         2- İlimizde kiraya verilecek bina tespit edilememiştir.

         Yönetmelik için tıklayın.

 

Konu ile ilgili olarak;

        Yönetmelikte yazan şartları taşıyan ve yapılacak ihaleye girebilecek kurumların 14/07/2017 tarihine kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir

       İl Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat edecek kurumların gerçek kişi kurucuları için dershanelerin 14/03/2014 tarihi itibariyle geriye dönük en az üç yıl süreyle aynı gerçek kişi tarafından işletiliyor olduğunu gösterir belgeyi, tüzel kişi kurumlar için ise dershanenin 14/03/2014 tarihi itibariyle geriye dönük en az üç yıldır çoğunluk hissesi itibariyle aynı ortaklar tarafından işletiliyor olduğunu gösterir ticaret sicil kaydını teslim etmeleri gerekmektedir.

ÜRGEN PAŞA MAH. ŞEHİT İSMAİL YILDIRIM SK. HATAY İL MİLLİ EĞT.MÜD. SİTESİ NO 2 İÇ KAPI NO 1 ANTAKYA / HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.