HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN Defne Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesini ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN  Defne Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesini ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN, 10.05.2017 Çarşamba günü Defne İlçesi Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek, okul müdürü ve idarecilerle okulun başarısı ve ihtiyaçları hakkında görüşme yaptı. Okulun fiziki yapısı ve başarı durumu birlikte değerlendirildi. Okul başarısının gelecek eğitim-öğretim yılında daha da artırılması için  yapılması gerekenleri açıklandı.

Ayrıca TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Adana Bölge Finalinde Biyoloji dalında Bölge 3.sü olan proje Rehber Öğretmeni Nurşen YAMAN ve 11/A sınıfı öğrencisi Gamze ÇINAR’ ı projeden dolayı tebrik ederek başarılarının devamını dileyen İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN, proje hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Proje Konusu :

Zahter (Thymbraspicata L.) bitkisi ekstraktının,Esherichiacoli O157:H7, SalmonellaTyphimurium ve Campylobacterjejuni mikroorganizmaları üzerindeki antibakteriyel etkilerinin araştırılması.

Amaç ve Kapsam:

Son yıllarda hızlı bir şekilde artan ve mikroorganizmaların gün geçtikçe birçok antibiyotiğe karşı geliştirdiği dirence yönelik önlem almak ve bu dirençler sebebiyle gelişen infeksiyonların yarattığı klinik vakaların korkulan boyutlara ulaşmasını engellemek için yapılacak girişimlerden birisi de yeni antibiyotik ilaçların veya alternatiflerinin keşfidir. Ancak bu dönemde de, direnç gelişiminin önüne geçilmediği sürece insanlığın patojen mikroorganizmalarla mücadeleyi kaybetmesi olasılığı endişe yaratmaya devam etmektedir. Son 20 yıllık süreç içerisinde yeni antibiyotik keşiflerinin yavaşlaması ve birçok antibiyotiğe karşı direnç gösteren mikroorganizmaların artması bizi yeni alternatif antibiyotik bulma arayışı içerisine sürüklemiş ve bu bağlamda yöremizde (Hatay) sıkça rastlanan zahter (Thymbraspicata L.) bitkisinin antimikrobiyal etkisini araştırmak temel amacımızı oluşturmuştur.

Bu araştırma ile daha önce yapılan araştırmalar ışığında yabani bitki türlerinin bulundurdukları aktif bileşenlerin birçok patojen mikroorganizma üzerinde antimikrobik etki gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yapılan bu çalışmada inhibisyonzonu çaplarının 17 mm üzerinde olan 2 farklı türün bulunması zahter bitkisinin antimikrobiyal etkisinin varlığını kanıtlamıştır.

 

12-05-201712-05-201712-05-2017

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.