HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz Obeziteden Bisikletle Korunacak

Öğrencilerimiz Obeziteden Bisikletle Korunacak

01.10.2015 Perşembe günü Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "Okullarda Fiziksel Aktivitenin Arttırılması" işbirliği protokolü çerçevesinde okullara 197 bisiklet dağımı gerçekleştirildi.

Antakya Ayşe Fitnat Ortaokulunda düzenlenen bisiklet dağıtım törenine İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN ile Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ, bisiklet dağıtımı yapılacak okul öğrencileri ve idarecileri katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN toplumda iletişim araçlarının ve imkânların gelişmesiyle beraber hareketliliğin azaldığına dikkat çekerek, "Obezite artık sorun olarak karşımıza çıktı. Eskiden daha hareketli bir hayatımız varken artık teknolojinin gelişmesi ile işlerimizi oturduğumuz yerden yapıyoruz. Yürümeyi unuttuk. En kısa mesafeye bile artık taşıtla gidiyoruz. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı da okullarda bisiklet dağıtarak çocukları spora alıştırıp aynı zamanda özendirmeyi amaçlıyor." ifadesini kullandı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında "Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması İşbirliği Protokolü" kapsamında 197 adet bisiklet dağıtımı yapıldığını belirterek, "Bu vesileyle okullarda sağlık için farklı bir spor yapma bilinci ve kültürünü oluşturmak amacındayız. Sağlık Bakanlığı bu kapsamda uyguladığı programlardan bir tanesi de Türkiye’nin "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" çerçevesinde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı okullardaki ortaokul düzeyindeki sınıflarda böyle bir program yürüterek, onları spora özendirmeye çalışıyor. Böylelikle gelecekte sağlıklı nesiller bireyler yetişmesi planlanıyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından il protokolü bisikletleri okul idarecileri ve öğrencilerine teslim etti. Ayşe Fitnat Ortaokulu, Hayrettin Özkan Ortaokulu, Aşağıokçular M. Ahmet Yiğitoğlu Ortaokulu, Balıklıdere Ortaokulu, Çekmece Yılmaz Nurlu Ortaokulu, Gümüşgöze Ortaokulu, Tavla Ahmet Edip Rende Ortaokulu, Turunçlu Ortaokulu yöneticilerine teslim edilen bisikletlerle çocukların beden eğitim derslerinde ve boş vakitlerinde bisiklet kullanarak spor yapma imkanı bulacağı kaydedildi.

 

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.