Afet Öncesinden Sonrasına Eğitim Projesi Çalışmaları
![Afet Öncesinden Sonrasına Eğitim Projesi Çalışmaları](/meb_iys_dosyalar/2024_06/11154948_afetegitimi.jpg)
Bakanlığımızca afete hazırlık kültürünün geliştirilmesi, afet ve acil durum eğitim faaliyetleri ve gönüllülüğün yaygınlaştırılması amacı ile farkındalık çalışmaları yürütülmektedir. Bu çerçevede UNICEF ile iş birliği içinde hazırlanan "Afet Öncesinden Sonrasına Eğitim Projesi" kapsamında, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ve İşveren Vekili Mustafa Öztürk başkanlığında bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıya ilimizde hikâye anlatıcılığı eğitimi alan Millî Eğitim Bakanlığı Arama ve Kurtarma Birimi (MEB AKUB) üyesi öğretmenler katılmış ve toplantıda öğretmenlerimize materyal kullanımına yönelik eğitim verilmiştir.
Bakanlığımızca afet ve acil durumlara önleyici bir yaklaşımla etkin ve sürdürülebilir tedbirler alınarak risk ve zararların azaltılması, okul ve kurumlarda muhtemel afet ve acil durumlar için önleyici ve sınırlandırıcı tedbirlerin alınması, afet ve acil durum planlarına uygun bir biçimde süreçlerin hassasiyetle yönetilmesi amacıyla süreçler yürütülmektedir.
Bu kapsamda UNICEF ortaklığıyla yürütülen "Afet Öncesinden Sonrasına Eğitim Projesi" ile ekiplerin niteliklerinin artırılmasının yanı sıra, eğitim öğretim hizmetlerinin afet dönemlerinde kesintisiz sürdürülmesi; öğrenci, öğretmen ve vatandaşlarda afet bilinci, afet öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenlerin anaokulundan itibaren kalıcı hale getirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.