HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımızca 17-19 Ekim tarihlerinde Hatay Antakya Öğretmenevinde İlimizde görev yapan 80 Öğretmenle birlikte STEM Çalıştayı yapmıştır.

Bakanlığımızca 17-19 Ekim tarihlerinde Hatay Antakya Öğretmenevinde İlimizde görev yapan 80 Öğretmenle birlikte STEM Çalıştayı yapmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı 17-19 Ekim tarihlerinde Hatay Antakya Öğretmenevinde İlimizde görev yapan 80 Öğretmenle birlikte STEM(Science, Technology, Engineering, Mathematics) Çalıştayı yapmıştır. 17/10/2018 günü yapılan Açılış Töreninde Vali Yardımcımız Aydın TETİKOĞLU “Böylesi bir Çalıştayın Hatay İlinde yapılmasından memnuniyet duyduğunu, Öğrencilerimizin fen ve Matematik alanında başarının artırılması yönündeki bu çalışmalara ihtiyacımız olduğunu belirterek Çalıştayda bulunmaktan çok memnun olduğunu söylemiştir.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN konuşmasında Bildiğiniz üzere dünya olarak yeni bir endüstriyel çağın başlangıcındayız. Küresel ekonomi değişmektedir. Mevcut meslekler; otomasyon teknolojilerini oluşturan cihazlar, icatlar sebebiyle ortadan kalkmakta ve bu teknolojik gelişmeler sonucunda her gün yeni meslekler ortaya çıkmaktadır. “4. Sanayi Devrimi” olarak da nitelendirilen bu yeniçağı yakalamak için eğitim sistemimizi de buna göre düzenleyip, öğrencilerimize çağın gereken becerilerini kazandırmamız gerekiyor. Değişimi başlatmak için bize yardım edebilecek olan ve aslında bizimde içerisinde bulunduğumuz bir oluşum bulunuyor: Scientix

Bildiğiniz üzere Scientix Projesi, Avrupa’da STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminde sorgulamaya, araştırmaya, ürün geliştirmeye, buluş yapmaya dayalı eğitimi Scientix Portalı aracılığıyla yaygınlaştırmayı amaçlayan, öğretmenlere, akademisyenlere, okul yöneticilerine, ailelere ve STEM eğitimi ile ilgilenen tüm kişilere açık bir projedir. Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen bu organizasyonun merkezi Belçika/Bürüksel’de bulunmaktadır. SCIENTIX Projesi Avrupa Okul Ağı (Schoolnet) tarafından yürütülmektedir. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 2014 yılının Mart ayından itibaren projeye Ulusal Destek Noktası olarak dahil olmuştur.

Peki Nedir STEM?

STEM (Science, Technology, Engineering , Mathematics) Fen bilimleri ve Matematik gibi temel bilimlerin, mühendislik ve teknolojinin tasarım ve uygulamaları ile entegre edilmesini sağlayan okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm süreci kapsayan bir eğitim yaklaşımdır. Bu eğitim; proje tabanlı öğrenme yaklaşımını uygulayarak bu dört disiplini ayrı konular olarak öğretmek yerine gerçek dünyadaki üretime dönük uygulamalara dayanan uyumlu bir öğrenme paradigmasıyla birbirine entegre eder. Bu sayede öğrenciler çevrelerinde gözlemledikleri problemlere çözüm bulur, yeni buluşlar ve cihazlar üretmek için projeler geliştirirler. STEM eğitimi teorik bilgilerin uygulama ve ürüne dönüştürülmesine olanak sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

21.yy, bireylerden üretici olmasını beklemektedir. Bu durum ise bireylerin üretkenliklerini ortaya koyabilmesi için birçok alanda yeterli bilgi birikimine sahip olmalarının yanında; özellikle mühendislik alanında yetkin olmalarını gerektirmektedir. STEM yaklaşımının teknoloji ve mühendisliğe özellikle vurgu yapması; çocuklara küçük yaşlardan itibaren disiplinler arası bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu bilgilerin somut olarak hayata geçirilmesini sağlaması, STEM’i günümüzün bilgi ve iletişim çağında çok önemli bir yere oturtmaktadır. Aynı zamanda STEM eğitim modeli teknolojik olarak ilerlemeyi, bilgi ve bilişim çağını yakalamış yaratıcı liderler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Kodlama, programlama, STEM gibi sayısal zekâya hitap eden çalışmalar ise; Eleştirel düşünme, Problem çözebilme, Yaratıcı düşünme, İşbirlikçi çalışma gibi önemli becerileri kazandırmaktadır. Bu beceriler doğrultusunda üretim yapılarak topluma ve ekonomiye fayda sağlanabilmektedir.

Peki, Biz Bu Gelişim sürecinde Neler Yaptık?

Bizler bu doğrultuda ilerleyerek Payas Belediyesi ile ortak çalışma yürütüp Payas ilçesin de kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz STEM eğitimi veren PayaStem merkezine destek verdik. Hatay İl Milli Eğitim Ar-Ge de çalışan iki öğretmenimiz bu merkezin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Bu merkezde STEM yaklaşımını bir bütün olarak ele alıp öğrencilere, Matematiksel Modelleme, Proje Tabanlı Öğrenme ve Bilimsel sorgulama sınıflarında bütünleştirici eğitimler verilmektedir.

Biz bu işe başladığımızda Türkiye de Stem eğitimi anlamında ciddi bir çalışma yokken bu alanda ciddi çalışma yapan ilk illerden olduk. Bu yıl Bakanlığın görevlendirmesi ile Türkiye’nin farklı illerinden gelen 33 öğretmene Aksaray’da ilk merkezi Hizmetiçi STEM eğitimini biz verdik. Hatay’da ilk defa ERKEN STEM Eğitici Eğitimi, Dörtyol Ocaklı Anaokulunda 14 öğretmene tarafımızdan verilmiştir. PayaStem ve Hatay il milli eğitim Ar-ge ortaklığında bugüne kadar toplam 3865 öğrenciye ulaştık. Bunun 720 si sürekli STEM eğitimi verdiğimiz öğrencilerdir. Toplam 1800 öğretmene ulaştık. Bunların 255 tanesine STEM Eğitici Eğitmen kursu, 1509 öğretmene STEM farkındalık,24 tanesine de erken STEM eğitimi verdik. Ayrıca 51 Okulu PayaStem merkezinde çalıştay yapacak şekilde ağırladık. Antakya Gazi Ortaokulu ve Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulunda bölgemizde ki öğretmenlere STEM eğitimi verebileceğimiz labaratuvarlar kurduk. Bunun yanı sıra Yükseliş Koleji, İstanbul Bilfen Üsküdar Fen Lisesinde ve Bilfen Üsküdar ortaokul öğretmenlerine, Mahalli Hizmet içi eğitim faaliyeti olarak Arsuz’da öğretmenlere, e-Twinnig (Gaziantep, Antalya, Hatay)da, Ankara ETZ’ de, DOĞAKA destekli STEM Eğitici Eğitimi projesinde öğretmenlere, Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Stem Kongresin’ de sunum yaparak, Bursa Bilim şenliğinde öğrencilere  STEM anlamında eğitimler verip sayısız çalıştaylar gerçekleştirdik. Ayrıca Kırıkhan ve Samandağ ilçelerimizin çalışmaları sevindirici boyutlara ulaşmıştır.

            Bizlerin temel amacı; problemi tanımlayan, problemi çözen, eleştirel düşünceye sahip, yaratıcı, yenliklere açık, üretken ve işbirliği yapabilen sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmektir. Sonuç olarak Scientix projesi ile bizler tüm Avrupa’daki STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) öğretmenleri ve araştırmacıları ile iletişim kurup, eğitimde ki yeniliği ve gelişimi yakından takip etmemiz gerekmektedir.

22-10-201822-10-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

22-10-201822-10-201822-10-201822-10-201822-10-2018

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.