HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever Fuat Tosyalı Arasında Okul Yapım Protokolü İmzalandı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever Fuat Tosyalı Arasında Okul Yapım Protokolü İmzalandı.

10 Nisan 2017 Pazartesi günü saat 14.30’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokole, Vali Sayın Erdal ATA, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih TOSYALI ve Ayhan TOSYALI, İskenderun Kaymakamı Hacı Hasan ÖZYİĞİT ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN katıldı.

Hatay Valisi Sayın Erdal ATA imza töreni öncesi yaptığı konuşmada bugün burada Tosyalı ailesi tarafından yaptırılacak olan okullarımızın imza töreni için bir araya geldiklerini belirterek ‘’Biz daha önce Sayın Fuat ve Fatih Bey ile yaptığımız görüşmede İskenderun’da bir endüstri meslek lisesi yapalım diye konuşmuştuk. Ancak daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız değerlendirmede İskenderun, Payas, Dörtyol ve Arsuz bölgesindeki endüstri meslek liselerimizin kapasitenin tam olarak kullanılmadığını, oralarda boş kontenjan olduğunu, dolayısıyla yeni bir endüstri meslek lisesine ihtiyaç olmadığını tespit ettik. Bunun üzerine özel eğitim mesleki eğitim merkez binası, özel eğitim ilkokul ve ortaokul binası yapılmak üzere anlaştık. Biraz sonra onun protokolünü imzalayacağız.’’ dedi.

 Fuat TOSYALI yaptığı konuşmada; En büyük yatırımlarından bir tanesini açıklarcasına bir heyecan içerisinde olduklarını belirterek ‘’ Bizim için hayır işleri hakikaten varoluş sebebimizdir. Biz işlerimizin büyümesini bu hayır işlerine bağlıyoruz. Kazandıktan sonra hayır yapmaktansa önce hayır yapıyoruz ardından bereketi geliyor.  Ben bunun emsal olmasını diliyorum. Özellikle bu yapacağımız eser çok anlamlı olacak. Biz bunun ilkini Osmaniye’de yapmıştık. Engelli çocuklarımız ve gençlerimiz için hakikaten toplumumuzda çok ortada olmayan ama kanayan bir yaradır eğitim konusu. Oranın açılışında yaşadığım duygusal anları hiç unutamıyorum. İskenderun bölgemizde de böyle bir sorunun var olduğunu biliyoruz ancak çok gündemde değildi. Böyle bir şey bahsedildiğinde çok heyecanlandım ve onun için hemen bunun imzasını atalım ve yatırımına hemen başlayalım istedim. Bunu da 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayıp teslim etmeyi düşünüyoruz. Biz bir borcumuzu da ülkemize ödemiş olalım. Geri kalan işlerde de saha yatırımlarımıza da yoğun bir şekilde devam ediyoruz, istihdam sağlayacak yeni yatırımlarımıza da başlamış olacağız. Ben bize bu fırsatı verdiğiniz için ailemiz adına teşekkür ederim. ‘’ şeklinde konuştu.

Ayhan TOSYALI, yapılacak yeni eğitim binasının memleketimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunarak toplumumuzun temel ihtiyaçlarından bir tanesine daha kavuşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını belirtti. Fatih Tosyalı ise engelli gençlerimiz ve çocuklarımız için yapılacak olan okulun inşaatının bir an önce başlaması ve açılışının yapılması temennisinde bulundu.   

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN ise, her ortamda eğitimi ön plana çıkarmaları sebebiyle Müdürlüğümüz adına Sayın Valimize şükranlarını arz ettiğini ifade ederek ‘’Yapacağımız yatırım büyük bir yatırım. 8500 metrekare alana inşa edilmiş olacak. Şu anda çok zor durumda olan ilkokul binasının ek binasında engelli çocuklarımız hiç de uygun olmayan şartlarda eğitim görüyorlardı. Bu yatırım bittiğinde inşallah çok modern bir binada eğitime kavuşacaklar. ‘’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu ile Özel Tip Projeli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi için protokol imzalandı.

İlimiz İskenderun ilçesinde yapılması planlanan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi;  12 adet derslik,  12 adet bireysel eğitim odası, 6 adet atölye, 2 adet rahatlama odası, müdür, öğretmenler, dil terapi ve konuşma uzmanı, çok amaçlı salonu ile engelli gençlerimizin hizmetinde olacaktır.

Özel Eğitim İlkokul ve Ortaokulunda ise 10 derslik, resim ve müzik derslikleri, uygulama evi, dil ve konuşma odası, aile eğitimi odası, anasınıfı, kütüphane, fizyoterapi salonu, uzman odası, revir, rehberlik servisi, yemekhane, çok amaçlı salon, 2 adet atölyesi ile 120 engelli çocuğumuz eğitim görebilecektir.

 

11-04-201711-04-201711-04-201711-04-201711-04-201711-04-2017

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.