HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

İl Sağlık Müdürlüğü ve  Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

İl Sağlık Müdürlüğü ve  Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Akılcı ilaç;

Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır.(Dünya Sağlık Örgütü 1985)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya ge­nelinde tahmini olarak ilaçların yarısından fazlasının uygun olmayan şekilde reçetelendiğini, dağıtıldığını ya da satıldığını, yaklaşık yarısının akılcı olmayan şekilde kullanıldığını, tedavi kılavuzlarına uygun tedavi edilen hasta oranının ise düşük olduğunu bildirmiş ve 2011 yılı raporunda Akılcı Olmayan İlaç Kullanımının (AOİK) sağlık kaynaklarının isra­fına yol açtığının ve ilaca bağlı ilave sağlık sorunlarına neden olduğunun altı çizilmiş ve AOİK’in ciddi küresel bir problem olduğu belirtilmiştir.

Reçete Bilgi Sistemi verilerine göre Antibiyotik Bulunan Reçete Yüzdesinde  % 50,71 (2011), % 48,03 (2012),  % 48,85 (2013)  yüzdeleri ile ilimizin son 3 (üç) yıl verilerinde Türkiye’de üst sıralarda ve Akdeniz bölgesi illeri arasında ilk sırada yer alması konunun önemine dikkat çekmektedir.

Bu kapsamda ilimizde “Akılcı İlaç Kullanımı Yerel Eylem Planı 2015-2017” hazırlanmış ve plan dahilinde yapılacak faaliyetler doğrultusunda 09.04.2015 Perşembe günü İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İş Birliği Protokolü” imzalanmıştır.

 

 

 

 

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.