HATAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri Halk Eğitim Merkezleri Aso Müdürleri Ve Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürlerine Bilgilendirme Ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri Halk Eğitim Merkezleri Aso Müdürleri Ve Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürlerine   Bilgilendirme Ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN başkanlığında 06.04.2015 Pazartesi günü Erol Bilecik Kongre Salonunda Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri Halk Eğitim Merkezleri  ASO Müdürleri ve Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürlerine   İşgücü piyasasının talep ettiği becerilere sahip bireyler yetiştirerek istihdam edilebilirliklerini arttırılması konusunda çalışmaların başlatılması amacıyla  Bilgilendirme ve Değerlendirme toplantısı yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra toplantının açılış konuşmasını yapan Sayın İl Milli Eğitim Müdürü Kemal  KARAHAN;” İlimizde 47  Mesleki ve Teknik Anadolu Lise , 15  Halk Eğitim Merkezi ve 3’ü bağımsız olmak üzere 7 Mesleki Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Hatay 2014 TÜİK verilerine göre;

İlimiz Sosyo-ekonomik gelişmişlik ve sanayi yatırımları sıralamasında ülkemizin ilk 22 ili arasındadır. Sanayi ihracatı sıralamasında ülkemizin ilk 10 ili arasında yer almaktadır. Verdiği vergi aldığı ödenekten fazla olan 10 ilden 8. sidir.

2015 yılı İŞKUR İşgücü Talep Analizlerine göre ihtiyaç duyulan ilk 10 mesleğin Kaynakçı, Makine  Bakımcı ,İş Makinaları Operatörü ,İş Makinaları Bakım Onarımcı ,İnşaat ,Ulaştırma, Bilişim ,Haddeci , Aşçı ve Pazarlama olduğunu ” belirtti.

İlçelere göre bölgenin talep ettiği meslekler belirleneceği ve mesleki teknik Anadolu liselerindeki  bölümlerin tespit edilen bu ihtiyaca göre açılacağını belitti.

Ayrıca, ilimizde eğitim öğretimin sorunları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı, karşılıklı istişare ve başarı dilekleriyle kapandı.

 

Ürgen Paşa Mahallesi Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No2 İç Kapı No1 31030 Antakya /HATAY - 03262276868

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.